Dlaczego my?

Uważamy, że tak istotny dokument, jak "Program rozwoju kultury..." powinien swój ostateczny kształt uzyskać w procesie wielu konsultacji środowiskowych, seminariów, warsztatów i publicznej dyskusji. Transparentność tego procesu jest dla nas poza wszelką dyskusją. Jednocześnie doświadczenie podpowiada nam, że publiczna dyskusja nabiera sensu wtedy, gdy jej przedmiotem nie jest jedynie mgławicowa idea, ale dość mocno skonkretyzowany i osadzony na twardych fundamentach badawczych projekt. 

Jak wiadomo (przynajmniej niektórym), CEiIK jest w pewnym sensie instytucją badawczą, gromadzącą dane o stanie i potencjale kultury na Warmii i Mazurach. W naszej bibliotece znajdują się dziesiątki opracowań (z "Diagnozą kultury na Warmii i Mazurach" na czele), najczęściej zlecanych przez nas lub przez nas współtworzonych, które są całkiem niezłym zasobem informacji, wniosków i rekomendacji praktycznych. Z tych dokumentów będziemy zatem intensywnie korzystać, tworząc zarys "Programu rozwoju kultury". Dokumenty te dostępne są w zakładce "raporty, badania, opracowania". 

O ile po teorię sięgać będziemy do raportów pisanych przez specjalistów w swoich dziedzinach, o tyle część praktyczno-rekomendacyjną oprzemy głównie na naszych wieloletnich doświadczeniach animacyjnych. Dzięki wielu latom spędzonym na działaniach w terenie nabraliśmy nieskromnego przekonania, że możemy zaproponować kilka autorskich, kompletnych modeli pracy animacyjnej oraz trochę narzędzi i warsztatowego know-how. Opisy naszych ostatnich działań znajdziecie w części zatytułowanej "animacje i partycypacje".