Bardzo Młoda Kultura - zaczynamy!

Z satysfakcją i ekscytacją ogłaszamy otwarty nabór do trzyletniego programu Wędrowna Akademia Kultury, realizowanego na Warmii i Mazurach jako komponent ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura.

Zapraszamy wszystkich, którzy zajmują się edukacją kulturalną: animatorów, nauczycieli, społeczników i pasjonatów, zapraszamy artystów, liderów, samorządowców i aktywistów. Zapraszamy każdego, kto chce tworzyć i współtworzyć projekty edukacyjne łączące sferę oświaty i kultury oraz wzbogacające paletę kompetencji społecznych i kulturowych młodych mieszkańców naszego regionu. Naszą propozycję składamy tym, którzy chcą i potrafią współdziałać z innymi, kreatywnym innowatorom zdolnym do tworzenia sieci, koalicji, partnerstw i kolektywów. Wspólnie z Wami chcemy popracować nad mechanizmami budowania lokalnych porozumień na rzecz edukacji kulturowej, zaplanować je, sfinansować, wdrożyć, opisać i dzielić się doświadczeniami z innymi. 

Na czym to polega? Istotą trzyletniego projektu jest system grantów, rozdzielanych w ramach konkursów. Chętnych do wystartowania w konkursie czekać będzie kilka spotkań warsztatowych, podczas których porozmawiamy o możliwościach i barierach, ale przede wszystkim o narzędziach pracy animacyjnej. Łącznie ogłosimy trzy konkursy, po jednym w każdym roku. Beneficjenci z jednego roku mogą (i powinni!) ubiegać się o grant w roku kolejnym. 

Tylko w tym roku na konkurs przeznaczamy 144 000 złotych, a wysokość grantu nie przekroczy 8 000 złotych. W kolejnych latach pieniędzy może być jeszcze więcej. Terytorialnie koncentrujemy się na kilku obszarach: na Olsztynie, na Ełku i mniejszych miasteczkach oraz na wsiach i obszarach zagrożonych biedą i wykluczeniem. 

Więcej informacji o projekcie znajdziecie na naszej stronie

Regulamin i formularze do ściągnięcia i przeczytania tutaj.

Stawiamy zatem na ciągłość i długofalowość, na współpracę, sieciowanie i ewaluację. Stawiamy na zupełnie nową jakość pracy w kulturze i w edukacji, a więc na nową edukację kulturalną na Warmii i Mazurach. 

Projekt nasz realizujemy w szerokim partnerstwie, współpracując ze sprawdzonymi kooperantami. Są nimi: Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Prezydent Miasta Olsztyn, Prezydent Miasta Ełk, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Fundacja „Borussia” Olsztyn, Stowarzyszenie „Tratwa” Olsztyn. 

Szefem merytorycznym projektu jest Ryszard Michalski, kierownik Ośrodka Animacji Kultury Czynnej w CEiIK-u.

Informacji na temat warsztatów i konkursu udziela Ośrodek Animacji Kultury Czynnej CEiIK, mailowo: bmk@ceik.eu oraz osobiście w godzinach 10.00-14.00 w pokojach nr 18 i nr 44, w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie (w tym czasie również telefonicznie - pod nr telefonu: 895131744 i 46 ).

 

Projekt powstał dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura na lata 2016-2018 oraz dzięki wsparciu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego i samorządów Ełku i Olsztyna.